Pırlanta ile ilgili Soru-Cevaplar

Pırlanta ile elmas arasında fark var mıdır?

Aralarında fark yoktur çünkü pırlanta elmasın kesim şeklidir.

 

Her pırlanta elmas mıdır?

Elmas, farklı kesim şekillerinde kesilir. Pırlanta elmasın bir kesim şeklidir. Yuvarlak, markiz, prenses, zümrüt, baget, radiant, yastık, damla, oval, üçgen ve kalp şekillerinde pırlanta kesimleri vardır. Ancak en çok kullanılan pırlanta kesim şekli yuvarlak(round) kesim olduğu için pırlanta denince, akla 57 fasetten(yüzeyden) oluşan bu kesim şekli gelir. Renkli değerli taşlarda(zümrüt, safir, yakut vb.) yuvarlak kesim pırlanta olarak şekillendirilir. Pırlantanın özellikle bu kesim şekli, ayrıca sentetik veya yapay olan taşlarda da kullanılmaktadır ve bunu ayırt etmek gerekir.

 

Peki nasıl ayırt edeceğiz?

Çıplak gözle ayırt edemezsiniz, gerçi kendi başınıza uygulayabileceğiniz çizgi testi gibi bir kaç yöntem var ama yeterli değildir. Sadece işin uzmanları olan gemologlar ancak laboratuvar ortamında bir dizi test uygulayarak ayırt edebilirler.

 

Gemolog nedir?

Değerli mineral ve taş uzmanıdır.

 

Gemologlar tarafından incelendiğini nasıl bileceğiz?

Pırlantanın 4C kriterlerine uygun sertifikası varsa orjinaldir. Yani pırlanta alırken sertifikalı olması önemlidir.

 

4C derken..?

Pırlanta için belirlenen kriterler. Bu kriterler uluslar arası standartlarla belirlenmiştir. Başlık olarak, karat(carat), berraklık(clarity), renk(colour) ve kesim(cut) adı altında geçerler.

 

Karat nedir?

Pırlantanın ağırlık birimidir. 1 karat, 0,20 gr’a eşittir.

 

Berraklık nedir?

Pırlantanın berraklığıdır. Elmas yerin derinliklerinden yüzeye çıkar ve bu sırada, az oranda içine başka mineraller karışır. İçinde ne kadar diğer minerallerden az bulunuyorsa, o kadar berrak olur.

 

Renk nedir?

Pırlanta ne kadar renksiz olursa, ışığı o kadar iyi yansıtır. O yüzden pırlantanın renksize yakını tercih edilir. Beyaz renk olarakta bilinir. Diamond’ın D’si ile başlayan pırlanta renk kartelası Z’ye kadar gider. Alfabenin sonuna kadar gittikçe renk sarıya döner. Bu da pek tercih edilmez.

 

Kesim nedir?

Pırlantaya mahsus özellikler arasında insan etkisinin olduğu tek özelliktir. Kesim için en önemli özellikte denebilir. Pırlantanın kesimi ne kadar iyi olursa, ışığı o denli iyi yansıtır.

 

Pırlantanın alırken sertifikası olmalı mı?

Elbette. Sertifika; pırlantanın kimlik kartıdır. Aldığımız pırlantanın 4C kriterlerine göre belirlenen özellikleri sertifikada gösterilir.

 

Pırlanta alırken hangi rengi seçmeliyiz?

Pırlanta doğada farklı renklerde bulunabilir. En çok beyaz(renksiz) pırlanta bulunur.  Bunun dışında kahverengi, sarı, siyah ve nadir olarakta kırmızı ve pembe pırlanta da bulunur. Beyaz pırlanta daha yaygın olduğu için renk aralığı verilmiştir. Bu aralık D ile Z arasındadır. Alfabenin sonuna yani Z harfine doğru gittikçe sarılık artar. Genelde I renk sonrası sarı tonları gözle görülür şekilde bellidir. D’ye yani başa doğru geldikçe de beyazlık artmaktadır.  D, E, F ekstra beyaz(şeffaf), G, H, I renkleri beyaz kategorisinde yer alır. Bu renkler kaliteli ve tercih edilen renklerdir. G, H, I her karat ağırlığında bulunurken, D, E, F  küçük karat ağırlıklarında, bulunmayabilir.  Bu yüzden birçok yerde H, G, I renkleri  bulunmaktadır.

 

Pırlanta yatırım aracı mıdır?

Değildir. Pırlanta, altın gibi ziynet veya yatırım amaçlı kullanılamaz. Pırlanta işçilikleri yüksek ve manevi olarak alınan bir değerdir. O yüzden satmaya kalktığınızda bu işçilik tutarı düşer ve geriye sadece altın hurda maliyeti kalır. Yatırım yapmak için altın alabilirsiniz ama pırlanta değil.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir