Muhteşem Mücevherlerin Taşı Yakut

Estetikliği, güzelliği ve ihtişamı ile değerli taşlar içerisinde büyük bir yer tutan yakut, Hindistan’da taşların efendisi olarak bilinir. Elmas sonrasında en sert ve en değerli taştır. Erime noktası 2050 santigrat derece olan yakutun sertlik derecesi 9’dur. Kırmızı renginin farklı tonlarında geniş bir renk çeşitliliğine sahiptir. İçerisinde yer alan krom elementi sayesinde yakut kırmızı renktedir.

İlk kez lazer yapımında kullanılmıştır. İlk zamanlarda bu işlemin son derece kolay olacağı düşünülse de zamanla zor olduğu anlaşılmıştır. Zorlukların öğrenilmesinin ardından lazer yapımında kullanımından vazgeçilmiştir. Bu zorluğun sebebi yakut taşının 3 farklı enerji seviyesinde olmasıdır. Doğadan çıkarılmasının ardından ham halde çok da gösterişli olmasa da, kesilmesi ile muhteşem bir görünüm kazanır ve aranan mücevherlerin içinde yer alır.

Pek çok farklı alanda yakut taşı kullanılmaktadır. Özellikle kadınlar tarafından çok sevilen bileklik, kolye ve yüzük gibi mücevherlerin yapımında çok fazla kullanılmaktadır. İhtişamlı görüntüsünün yanı sıra kattığı manevi etkileri sebebi ile çok fazla tercih edilmektedir. Kişiye özgürlük duygusu kazandırır ve bir canlanma etkisi yaratır. Mutluluk, cesaret ve liderlik duyguların gibi kolayca dışa vurulmasını sağlar. Kişiye hem öz güven hem cesaret verir. Kan dolaşımı da pozitif etkiler. Kırmızı renkli yakut taşımış olduğu enerjiyi takan kişiye yansıtır. Özellikle bu özelliği sayesinde çok fazla tercih edilmektedir. Bu özelliğiyle, en başta gelen renkli taşlar arasındadır ve değeri oldukça fazladır.

Dünyanın en değerli taşlarından bir tanesi olan yakut ile yapılmış birbirinden güzel mücevherleri Sirius Pırlanta web sitesinde bulabilirsiniz. Tek taş pırlanta fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için hemen gelin.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir