İnci Zarifliği

İnci, istiridye gibi kabuklu deniz hayvanlarının içerisinde bulunan, sert, parlak, yuvarlak ve sedef renginde olan bir takı malzemesidir. İstiridyenin salgılamakta olduğu özel bir salgının sertleşmesi ile inci ortaya çıkmaktadır.
İncinin zor bir şekilde bulunması ve elde edilmesinin son derece zor olması ile birlikte süs eşyalarında ve mücevherlerde kullanılmaya başlanmıştır. Peki, muhteşem bir görünüme sahip olan inci nedir ve nasıl oluşur?

Değerli taşlar ile çok karıştırılan inciler aslında değerli taş değildir, bir canlıdan çıkan değerli bir parçadır. Bazı midye türleri, tarak, kültür incileri ve istiridye türlerinin içerisinden çıkmaktadır. Bu canlılar denizde yaşan kabuklu canlılardır. Bu canlıların yumuşak vücutları içerisine giren yabancı maddelerin zararsız bir hale getirilmesi için çevresinde kılıflar oluşur. Soyutlanmış olan yabancı madde, zamanla kalınlaşan farklı katmanlardan oluşur ve yuvarlak bir hal alır. Az ve zor şekilde bulunan doğal inciler iri tanelidir. Çıkarılan incilerin ise yalnızca bir bölümü değerlidir. Her bir deniz hazinesi kendisine has bir değere sahiptir. İnci değeri belirlenmesi sürecinde ışığı yansıtabilmesi, yapısal olarak temize çok yakın olması, büyüklüğü ve şekli dikkate alınır. İnci yüzeyi üzerinde ne kadar az sayıda doğal iz ve benek varsa o kadar değere sahip olur. İncinin rengi, suyun içermiş olduğu tuz oranına, su derinliğine, ısı derecesine ve istiridyenin cinsine bağlıdır. İnci genellikle krem, pembe, fildişi, beyaz ya da mor, mavimsi ve siyah olabilmektedir. Bu incilerden en çok aranan ve değer verilen renkleri beyaz ve pembemsidir. Çok yüksek bir değere sahip olan ve ayrı bir önem verilen inciler ise siyah renge sahiptir.

Pırlanta yüzük modelleri arasından güzel bir yüzük almak istiyorsanız Sirius Pırlanta’yı ziyaret edin. Böylelikle tek taş pırlanta yüzük fiyatları hakkında kolayca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir