Eşsiz Güzelliği ile Topaz Taşı ve Özellikleri

Topaz, uzun yıllardır çok fazla kullanılan ve ihtişamı ile dikkat çeken bu taş pek çok farklı renge sahiptir. Bu taş kahverengi, kırmızı, beyaz, sarı, mavi, turuncu, gri ve renksiz olabilir. Bu renkler içerisinden mücevher yapımı için en çok kullanılan renk mavidir. Muhteşem güzellikteki rengi ile mücevherlere ekstra bir hava katar. Renksiz olan topaz taşı hem ağırlığı hem de renksiz olması ile elmasla çok sık karıştırılmaktadır. Bu benzerliğin ayırt edilmesinde Mohs ölçeği kullanılır. Topaz taş rengi değişiklik gösterir, güneş altında kalması sonucunda ise rengini kaybeder. Sibirya’dan çıkarılan topaz taşı ise güneş altında kaldığı zaman beyaz bir renk alır. 18. Yüzyılda ilk kez Brezilya topazı hafif bir şekilde ısıtıldığında pembeleştiği görülmüş ve bu yöntem zamanla çok popüler bir hal almıştır. Bu tür yanmış topazlara Brezilya yakutu ismi verilmiştir. Çok nadir bir şekilde bulunan kırmızı topaz da aynı adla anılmaktadır. Dünya üzerinde en çok değere sahip olan topuzlar Brezilya’dan çıkarılmaktadır.

Bu taş ile üretilen yüzükler, küpeler de pırlanta kolyeler kadar fazla tercih edilmektedir. Açık mavi bir renge sahip olan muhteşem bir güzelliktedir. Çok nadir bulunan ve muhteşem güzelliği ile adeta büyüleyen açık mavi renkteki bu doğal taş, mücevher yapımda kullanılıyor. Sarı ve turuncu renkler de en değerli topaz türlerindendir. Yalnızca muhteşem güzellikteki görünümü ile değil sağlamış olduğu faydalar ile de insanlar tarafından tercih edilmektedir. Üzerinde taşıyana bereket ve bolluk getirdiği yönde bir inanış vardır.

Sertifikalı ve müşteri memnuniyeti odaklı olduğundan, pırlanta firmaları arasında Sirius Pırlanta’yı sizlere önerebiliriz. Bütün renkli taşlarla üretilen mücevherleri, Sirius Pırlanta web sitesinde kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca sorularınız içinde canlı destekle size yardımcı oluyorlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir